Bio

Jmenuji se Jan Motal a narodil jsem se v roce 1984 v Ostravě. Píšu eseje, věnuji se teorii umění a etice médií, vyučuji na univerzitách v Brně a Olomouci. Ve své práci kombinuji různé přístupy (obzvláště M. Buber, J. Ellul, B. Latour, P. Bourdieu, P. Freire), ale i anarchistickou politickou filosofii (P. Kropotkin, G. Landauer, D. Graeber, N. Chomsky). Zajímá mě především, jak můžou umění a média přispět k dialogu v kulturně a třídně rozdělené společnosti.

Vystudoval jsem scenáristiku a dramaturgii na Divadelní fakultě JAMU v Brně (ateliér A. Přidala) a religionistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Jako svoji disertaci jsem pod vedením Pavla Švandy napsal studii srovnávající pojetí dějinnosti ve filmových esejích Chrise Markera a Karla Vachka. Habilitoval jsem se knihou Dialog uměním (pocta festivalu alternativního umění …příští vlna/next wave... za publikační počin roku 2017). Od původně spíše existenciálního zaměření (monografie Existenciální divadlo snění a Krása ve filmovém dokumentu) jsem se posunul k sociální kritice (Radikální dramaturgie).

Téměř dvě dekády jsem se živil psaním pro různá média, natáčením dokumentárních filmů pro Českou televizi, spoluzakládal jsem a vedl studentské rádio, angažoval jsem se jako obhájce komunitních a alternativních rádií. Většiny z toho jsem ale nechal a mimo učení především píšu glosy, komentáře (v roce 2018 mi vyšel jejich výběr Průhledné zrcadlo) a eseje. Příležitostně překládám (Laruelle, Buber), věnuji se poezii a volné tvorbě. Jsem nadšenec do staré a alternativní fotografie a filmu.

Zabývám se mediální etikou, a proto jsem členem rady expertů Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, Asociace regionálních novinářů a pracovní skupiny pro média Sítě k ochraně demokracie. V roce 2021 jsem založil Centrum pro mediální etiku a dialog při Katedře mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, od roku 2022 pořádáme spolu s MFDF Jihlava konferenci Etika v dokumentárním filmu.

Od roku 2024 jsem členem redakční rady Deníku N.

Máte-li zájem o můj newsletter, ve kterém příležitostně upozorňuji na zajímavé čtení, můžete se do něj zapsat přes Substack.

Kontakt: honza.motal@gmail.com
Profil na Researchgate
Profil na Research Catalogue
ORCID:
0000-0001-6124-6686
Datová schránka: igt6n3d