Kontakt

Jan Motal
Kabinet pro výzkum divadla a dramatu
Divadelní fakulta JAMU
Mozartova 1
662 15 Brno

ORCID0000-0001-6124-6686

E-MAIL honza.motal@gmail.com

twitter
researchgate
blog

radikalita a dialog

Bio

Jan Motal (*1984 v Ostravě) píše eseje, věnuje se teorii umění a etice médií, vyučuje na univerzitách v Brně a Olomouci. Ve své práci kombinuje různé přístupy (obvzláště M. Buber, A. Stevens, B. Latour, P. Bourdieu), ale i anarchistickou politickou filosofii (P. Kropotkin, G. Landauer, D. Graeber, N. Chomsky). Zajímá ho především, jak můžou umění a média přispět k dialogu v kulturně a třídně rozdělené společnosti.

Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na JAMU v Brně (ateliér A. Přidala) a religionistiku na Masarykově univerzitě. Jako svoji disertaci napsal pod vedením Pavla Švandy studii srovnávající pojetí dějinnosti ve filmových esejích Chrise Markera a Karla Vachka. Habilitoval se knihou Dialog uměním (pocta festivalu alternativního umění …příští vlna/next wave… za publikační počin roku 2017). Od původně spíše existenciálního zaměření (monografie Existenciální divadlo snění a Krása ve filmovém dokumentu) se výrazněji posouvá k sociální kritice.

Několik let se živil psaním pro různé časopisy (převážně neintelektuálního zaměření), natáčením dokumentárních filmů pro Českou televizi, spoluzakládal a vedl studentské rádio, angažoval se jako obhájce komunitních a alternativních rádií. Už toho ale nechal a mimo učení píše jen glosy, komentáře (v roce 2018 mu vyšel jejich výběr Průhledné zrcadlo) a eseje. Příležitostně překládá (Laruelle, Buber) a věnuje se poezii.

Zabývá se mediální etikou, a proto je členem rady expertů Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, Asociace regionálních novinářů a pracovní skupiny pro média Sítě k ochraně demokracie. V roce 2021 založil Centrum pro mediální etiku a dialog při Katedře mediálních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Kontakt: honza.motal@gmail.com
Twitter: @jmotal
Datová schránka: igt6n3d


Témata

Babiš (3) bourdieu (5) buber (7) covid (8) demokracie (3) dialog (5) divadelní ceny (3) Divadlo (18) ekokritika (2) ekologie (5) etika (4) filozofie (5) humanitní věda (4) intelektuál (6) kultura (3) křesťanství (3) landauer (3) levice (4) mediální etika (30) mediální studia (10) mytologie (4) média (6) neoliberalismus (5) novináři (7) náboženství (3) pandemie (16) politika (11) pomalá věda (4) populismus (3) populární kultura (6) rada čt (4) socialismus (9) sociální sítě (3) spiritualita (2) televize (5) terorismus (4) umělecké pole (3) umění (5) univerzita (7) veřejnost (7) veřejná sféra (6) veřejná služba (4) věda (8) česká televize (11) žurnalistika (18)