Filmy

Natáčení Anatomie náboženství, 2015. Foto: Katarína Motalová.

 

Nejde o kompletní filmografii. Uvedeny jsou pouze vybrané snímky. U všech uvedených filmů stál za kamerou Jiří Strnad, ve střižně na materiálu pracoval Jiří Kubík. Texty jsou distribuční (případně kráceny). Filmografii naleznete na ČSFD.

Anatomie náboženství

Religionistika prošla v posledních desetiletích dynamickou změnou. Na místo historického a teoretického bádání nastupuje vědecký výzkum kladoucí si zcela nové otázky o religiozitě člověka. Za použití vědění z oblasti psychologie, lékařství, neurověd nebo sociálního výzkumu se dnešní vědci snaží přijít na kloub otázkám typu: Proč se lidé vůbec chovají nábožensky? Co se děje v člověku při náboženském rituálu? Jedním z top světových pracovišť, které hledá na tyto otázky odpověď, je centrum pro experimentální výzkum náboženství LEVYNA sídlící v České republice. Snímek představuje jevy, s nimiž se setkáváme v náboženském chování člověka, jako jeho přirozenou součást. Umožní lépe pochopit, jak náboženství ovlivňuje vnímání a chování člověka a jak se promítá do jeho společenského života.

Třídílnou sérii jsem režíroval a podílel se na scénáři, vznikl v České televizi 2015. Je ke shlédnutí na iVysílání České televize zde.

Být dýdžej

Dokumentární remix o situaci DJingu u nás. Dokument zkoumá českou taneční scénu s nadhledem a místy s ironií, ne jako módní a proto automaticky výjimečný fenomén. Jaké různé motivace vedou současné české djs k vykonávání jejich profese? Pouští taneční hudbu pro peníze, protože dj je celebrita, protože úspěšný dj má možnost zcestovat celý svět, protože je to jednoduše baví? Jak známí čeští djs reflektují proměnu jejich profese od 90. let po současnost? Odkud přicházejí, kdo jsou a kam směřují čeští djs?

Režisér Jan Motal s veřejnoprávně přípustnou dávkou ironie ukazuje proměny DJingu na české taneční scéně. Co by gramoměnič se představí Vladimír Dvořák, který si zároveň – zcela mimo téma – postěžuje, jak těžké je v českých obchodech sehnat kokain. Karel Šíp představí první českou diskžokejku. Komerčně nejúspěšnější český DJ Jirka Neumann mezi řečí poradí, jak nahrát muziku z imperialistických rádio stanic. DJ Orbith mimo jiné prozradí jakou hudbu hrát lidem na kolečkových bruslích. Reportérka ČT zjistí vše o neúspěšné kariéře letušky DJky Luccy. První česká DJka Ladida odhalí, které rytmy ji dostávají do transu. Člen URA Soundsystému si postěžuje, že kvůli dredům po něm na diskotékách „pokaždý jdou“. Dokument porovná zábavu na diskotékách 80. let se zábavou, kterou si udělali teknaři a policie ČR na CzechTeku 2005.

Film jsem režíroval, vznikl v České televizi 2010. Je ke shlédnutí na iVysílání České televize zde.

Meteory českého komiksu

Netradiční dokument, který vizuálně přitažlivou formou, odkazující na blízkost filmové a komiksové řeči, nahlíží do života a tvorby několika mladých komiksových autorů „Generace nula“, kteří bez vidiny hmotného nebo mediálního úspěchu, jdou svou „komiksovou“ cestou životem (Jiří Grus, Nikkarin, Dan Černý, ToyBox, Monstrkabaret Freda Brunolda).

Film jsem režíroval a podílel se na scénáři, vznikl v České televizi 2009. Je ke shlédnutí na iVysílání České televize zde.

Ateismus po česku (Ta naše povaha česká)

Češi o sobě rádi prohlašují, že jsou nevěřící národ. Je pro nás skutečně ateismus životním programem? Nebo máme ve svém podvědomí pořád zakódovaný husitský mýtus o rebelii proti vrchnosti? Kdo to je český ateista? Jiří Grygar a členové organizace lidí bez vyznání Volná myšlenka s tradicí již z první republiky otevírají stereotypy o českém ateismu, neslučitelnosti vědy a víry a symbolech z historie naší země. Palacký na pražském nábřeží vyhlíží na rockovou evangelizaci, Hus a Masaryk jsou konfrontováni s dobrým vojákem Švejkem.

Film jsem režíroval a psal scénář, vznikl v České televizi 2008. Je ke shlédnutí na iVysílání České televize zde.